Dřevostavba šetří peníze

Stavba je difůzní

Montovaná stavba, jejíž konstrukci tvoří systém ekopanel (obilná vlákna), byla hotová do třech  měsíců na klíč (stavba nemusí promrznout). Stavební materiál tvoří zejména dřevěnou konstrukci, vnitřní a venkovní ekopanelem,    tepelně zvuková izolace a plošné materiály na bázi dřeva: OSB deska, která slouží jako parobrzda.

Stavba má tzv. difuzně otevřenou fasádu, zvnějšku je opatřena provětrávanou fasádou. Mezi fasádou a izolací je vzduchová mezera umožňující směrem ze spodní části vzhůru odvětrávání vlhkosti vzniklé v domě a prošlé stěnou. Při oslunění pak odvětrává teplý vzduch z povrchu. V zimních měsících obyvatelé domu využívají rekuperaci, která zajistí čerstvý vzduch bez otevírání oken. Na léto ji ale vypínají, otevírají okna nebo při velkých vedrech využívají klimatizační jednotku.

Dřevostavba má i difuzně otevřenou střechu. Majitel domu vyprojektoval nadkrokevní tepelnou izolaci z dřevovláknité desky Inthermo. Ze spodní strany jsou krokve pobity OSB deskami, aby tvořily parobrzdu.

Vzduch v podkroví a v prvním patře se díky nim v čase nejintenzivnějšího svitu nepřehřívá. Prohřátí desek trvá zhruba sedm hodin a získané teplo se následně uvolňuje až ve večerních chladnějších hodinách. Kvůli odhlučnění přízemí a prvního patra je mezi patry betonová výplň.

Účet za teplo: 9000

Energetickou úspornost domu šetří nejen použitý materiál, ale i izolace  s konopných vláken včetně oken s dvojskly, trojskly a dveří) orientace obytných místností na jih.

Na jih najdeme ve zdech okna velká, na severní straně domu, kde jsou v přízemí garáž a nad ní šatna jako součást ložnice, okna chybějí. Místo střešních oken se majitel domu rozhodl raději pro vikýře, aby se vrchní patro nepřehřívalo. Sluneční svit je tak optimálně využit pro tepelnou pohodu v interiéru.

Úsporné kroky ještě nekončí.  Díky LED osvětlení  a vlastnímu tepelnému čerpadlu (voda–vzduch) a solárním kolektorům na ohřev užitkové vody pro domácnost i bazén přináší dům ročně nemalou úsporu při průměrné zimě za teplo zaplatí 9000 Kč.

Nízkoenergetické domy jsou stavby s roční měrnou spotřebou energie menší než 50 kWh/m².

Pasivní stavby spotřebují energie méně než 15—20 kWh/m². Běžná novostavba si vezme průměrně 100 kWh/m² tepla.

Malá energetická náročnost spočívá např. ve výběru kvalitní izolace, těsnění oken a dveří, v izolaci střechy, orientaci stavby velkými okny na jih.

Dřevostavba šetří peníze

S6003397_3  S6003497_3  S6003590_3


Fotogalerie neobsahuje žádnou fotku.

Nízkoenergetické dřevostavby a zděné domy

Decentrální zdroje energie

Stavby z Ekopanelů